+387 62 454 126
brizne_ruke@yahoo.com
PON - PET : 09:00 - 16:30

Realizacija edukativnih radionica u OŠ "Hamdija Kreševljaković"

Sigurnost djece na ulicama mora nam biti jedan od najvećih prioriteta

Sadržaj projekta

Tematske jedinice

1.1.Pjesmica: ,,LUTALICA" Šta radi cica kad se izgubi u svijetu ulica i kad ne ume da se snađe i put do kuće da pronađe?
Tad ulicama skita i prolaznike pita: -gdje je, čiko, moja kuća- mala, šarena i bez boja? I tako sve dok neko ne prepozna cicu i pokaže joj njenu ulicu.

A ona od sreće uzvikne: -znam sad i sama! u mojoj ulici stanuje i moja mama

1.2. Pjesmica: GLEDAJ NAJPRIJE LIJEVO

Gledaj najprije lijevo, gledaj zatim desno i propusti auto.

dobro gledaj lijevo, desno se okreni, kad zeleno bude, preko puta kreni.

Nada Adamović

  1. Provjeri ispravnost bicikla
  2. Bicikl ne vozi noću
  3. Ne trkaj se s drugim biciklistima
  4. Obuj obuću koj ne klizi i ne spada
  5. Obavezno nosi kacigu na glavi
  6. Upotreba svjetla odbojnog prsluka i reflektirajućih lampi
  7. Ne vozi kolovozom već stazom za bicikliste

  1. Poštujte saobraćajne znakove, propise i pridržavajte se sigurmosnih pravila
  2. Kada se približavate pješačkom prijelazu, pazite-uporite-ne ometajte- ne ugrožavajte
  3. Pazite na djecu koja hodaju pored ceste
  4. U slučaju opasnosti, zvučnim signalom upozorite na svoju prisutnost
  5. U blizini škola i vrtića usporite i vouite veoma oprezno
  6. Ne ometajte i ne ugrožavajte nezaštićene ili slabije od sebe: djecu, pješake, starije osobe, bicikliste, motoriste

I u sredstvima javnog prijevoza vrijede pravila bontona. Tako se osigurava sigurna i udobna vožnja svih putnika pa i tvoja.

  • Kad ulaziš u neko od prijevoznih sredstava, ne guraj se i ne ulazi prije nego iz vozila izađu putnici koji to žele. Strpljivo čekaj red. Ne vozi se bez plaćene karte. Slobodno mesto ustupi starijim osobama, invalidu, trudnici i majci sa malom djecom. Ne šaraj po zidovima ! Ako nosiš torbu na leđima, pazi da prilikom ne bi nekoga udarila/udario ili srušio.
  • U vozila javnog prevoza može se ulaziti i izlaziti samo kada vozila stoje
  • U vozila se ulazi na vrata koja su označena sa ,,ulaz“
  • Pri ulasku, potrebno j epridržavati se predviđenog smjera kretanja kroz vozilo
  • Tokom vožnje putnik treba imati ispravnu voznu kartu i pokazati je na zahtjev ovlaštenog lica, te poništiti pomoću aparata
  • Za vrijeme vožnje držati se za držače
  • Kretati se prema izlazu i izaći na vrata na kojima piše ,,izlaz“

SEMAFOR Čas je crven, čas je žut, Čas je vedar, čas je ljut. Prvo oko znači: Stoj! Da ne bude poslije joj! Drugo oko znači: Pazi! Može nešto da te zgazi. Treće znači: Sretan put! Ne zamjeri što sam ljut! Ivica Vanja Rorić ZNAKOVI Uz ceste duge uvijek nas ima i na raskrsnicama. Često se na nama ptice odmaraju, lice nam prašnjavo umivaju kiše. Sunce nas suši, a vjetar briše. Stanisalav Femenić

  1. Kreći se desnom stranom trotoara ili pješačkom stazom.
  2. Ako nema trotoara ni pješačke staze, hodaj lijevom stranom puta, u susret vozilima
  3. Ulicu treba prelaziti na pješačkom prijelazu.
  4. Na mjestu gdje nema prijelaza, pređi tek kada se uvjeriš da nema u blizini vozila.
  5. Nikada ne prelazi tamo gdje je krivina.
  6. Na raskrsnicama obrati pažnju na zeleno svjetlo na semaforu ili na saobraćajnog policajca.
  7. Pruga se prelazi na određenom mjestu. Sačekaj da se digne branik. Ako na prijelazu nema branika, onda se dobro uvjeri da voz ne dolazi.

Realizacija edukativnih radionica u OŠ "Hamdija Kreševljaković"

U sklopu projekta "Mali đaci pješaci" održane su edukativne radionice za djecu prvih i drugih razreda OŠ "Hamdija Kreševljaković"

Tom prilikom naučili smo važna pravila koja trebamo uvijek poštovati i primjenjivati prilikom kretanja u saobraćaju :)

Sigurnost djece na ulicama mora nam biti jedan od najvećih prioriteta

Brzina života, posjedovanje automobila i strah roditelja za sigurnost njihove djece je rezultiralo da veliki broj roditelja svoju djecu dovozi u škole. Svojim sudjelovanjem u saobraćaju stvaraju dodatne gužve i tako vlastitu, ali i drugu djecu dovode u opasnost. Školska djeca suočavaju se s ozbiljnim opasnostima na svim mjestima na kojima se kreću motorna vozila, bilo dok izlaze iz vozila u blizini škole ili dok hodaju putem do škole. Gusti saobraćaj u blizini škola je dodatni faktor rizika, jer dodatno zagađuje zrak i utiče na sigurnost i zdravlje djece.

 

Savjeti roditeljima

razgovarajte s djecom o saobraćaju i ukažete im na potencijalne opasnosti koje im prijete, vježbajte sigurno prelaženje saobraćajnice, objasnite im svrhu pješačkog prijelaza i semafora, kao i razloge zbog kojih ih treba koristiti, te ulogu saobraćajnog policajca, odaberite najsigurniji put (ne nužno i najkraći) i uvježbavajte s djetetom sigurno kretanje po njemu, ukažite djetetu na sva opasna mjesta na tom putu, vlastitim primjerom pokažite djetetu kako se treba ispravno ponašati u saobraćaju, nikada, bez obzira koliko se žurili, a u pratnji ste djeteta, ne činite saobraćajne prekršaje, kada dočekujete dijete pred školom ili kućom, ne činite to na suprotnoj strani ulice, ako se vaše dijete kreće u saobraćaju noću ili u uslovima smanjene vidljivosti, pobrinite se da bude vidljivo, da na sebi ima odjeću i obuću što svjetlijih boja, odnosno kupite mu odjeću, obuću i školsku torbu s ugrađenim reflektirajućim elementima.

Osnovni razlozi zašto su djeca ugrožena kategorija učesnika u saobraćaju

Implementacija projekta o bezbjednosti djece u saobraćaju u gradu Sarajevu je od suštinske važnosti s obzirom na sve učestalije nesreće u kojima su djeca žrtve. U proteklom periodu, bilježi se porast broja nesreća u kojima su djeca uključena, što zahtijeva hitnu akciju u cilju prevencije i zaštite najmlađih učesnika u saobraćaju

Djeca su posebno ranjiva jer često nisu u stanju prepoznati opasnosti i pravilno reagovati. Pored toga, ograničena sloboda kretanja utiče na fizički razvoj i samopouzdanje djece. Sa porastom urbanizacije i sigurnosnih rizika, dječija sloboda kretanja je sve više ograničena. Roditelji sve više prevoze djecu autom do vrtića i škola kako bi izbjegli potencijalne opasnosti u saobraćaju. Ovo ne samo da dovodi do manje fizičke aktivnosti, već djeca i gube priliku da nauče kako se sigurno kretati u saobraćaju. Implementacija ovog projekta pruža priliku za edukaciju roditelja i djece, podizanje svijesti o bezbjednosnim mjerama i promovisanje sigurnog ponašanja u saobraćaju. Zahvaljujući podršci Ministarstva obrazovanja Kantona Sarajevo kroz ovaj projekat, će se unaprijediti svijest o bezbjednosti djece i smanjiti broj nesreća kroz pravovremenu prevenciju, stvarajući tako sigurnije okruženje za sve male učesnike u saobraćaju u gradu Sarajevu.

U 2018. godini, na BH cestama smrtno je stradalo 11 djece, uključujući troje maloljetnih vozača. Najveći broj saobraćajnih nezgoda zabilježen je na ulicama u naseljima: 37,44%.

Zbog toga pozivamo roditelje i nastavnike da se svi zajedno uključimo u edukaciju djece, jer nam njihova sigurnost mora biti na prvom mjestu.

Zahvaljujući podršci Ministarstvo trgovine turizma i saobraćaja KS Centar za ekologiju i energiju u okviru projekta “Sigurnost djece pješaka u zonama osnovnih škola” radi na edukaciji učenika sa ciljem da se poboljšamo njihovu sigurnost na putevima, posebno u blizini osnovnih škola.

Septembar je tu i djeca se vraćaju u školske klupe nakon ljetne pauze. Školski dani sa sobom donose i gužve u saobraćaju. Priprema djece za saobraćaj je osnovno pitanje bezbjednosti saobraćaja.

Septembar je tu i djeca se vraćaju u školske klupe nakon ljetne pauze. Školski dani sa sobom donose i gužve u saobraćaju zbog većeg broja autobusa koji prevoze djecu; veći je broj vozila na cestama, roditelja koji voze djecu u školu, veći broj pješaka, biciklista, i onih koji voze električni romobil.

Djeci nije lako da se prilagode tako složenim uslovima kretanja kakve saobraćaj nameće. Imajući u vidu da oni postaju učesnici u saobraćaju, a i da vrlo brzo postaju i donosioci odluka o bezbjednosti saobraćaja, društvo posebne mjere i pažnju treba da usmjeri prema ovoj kategoriji učesnika u saobraćaju. Zbog nedovoljne psihofizičke zrelosti, nedovoljnog životnog i saobraćajnog iskustva, djeca često nisu u mogućnosti udovoljiti visokim zahtjevima saobraćaja, a nažalost, i najmanji trenutak nepažnje za posljedicu može imati saobraćajnu nezgodu sa teškim posljedicama. Uzimajući to u obzir, priprema djece za saobraćaj je osnovno pitanje bezbjednosti saobraćaja.

Saobraćajno obrazovanje i vaspitanje je proces koji mora teći postepeno, od jednostavnijih ka složenijim procesima, od najranijeg doba života. Svoj doprinos u obrazovanju moraju dati svi, jer je to društveno odgovorna obaveza, stoga vas pozivamo da pročitate naše savjete za vozače, roditelje i djecu u nastavku

SAVJETI ZA VOZAČE

Početak nove školske godine je vrijeme kad vozači trebaju biti maksimalno oprezni tokom cijelog dana, a posebno prije i poslije škole. Nakon ljeta provedenog u vožnji bez djece koja su pješačila u školu i iz škole, vozači često mogu zaboraviti na izazove vožnje, a posebno u školskim zonama. Sada je vrijeme da prilagodite svoje vozačke navike kako ne biste sudjelovali u potencijalnoj saobraćajnoj nezgodi. Nemojte slati poruke niti razgovarati na mobitel dok vozite; Poštujte saobraćajna pravila i propise, kao i ograničenja brzine; U blizini škola nemojte voziti brzinom većom od 40 km/h i vozite uz povećanu pozornost; Djeca su najmanje predvidljivi pješaci i najteže uočljivi. Pored školskih zona pazite na djecu i u stambenim područjima, autobusnim stajalištima, igralištima i parkovima; Pripazite na djecu koja hodaju cestom, posebno tamo gdje nema trotoara.

Bezbjednost djece neka bude na prvom mjestu tokom cijele školske godine, a ne samo tokom prvog školskog dana.

SAVJETI ZA RODITELJE

Djeca nisu svjesna svih opasnosti koje vrebaju u saobraćaju. Zadatak roditelja je osvijestiti djecu te opasnosti i konstantno ponavljati pravila i lekcije ponašanja u saobraćaju, kako bi dijete moglo usvojiti sva pravila i početi ih samoinicijativno primjenjivati.

Ukoliko djecu do škole vozite automobilom pratite sljedeće savjete:

rovjerite je li Vaše dijete ispravno vezano. Ako planirate prevoziti dodatnu djecu, pobrinite se da imate primjerenu dječju autosjedalicu; Odaberite bezbjedno mjesto u blizini škole gdje ćete ostaviti svoje dijete. Mjesto odaberite tako da ne izazovete gužvu u saobraćaju, a samim tim i nervozu kod drugih vozača. Pored toga, posebno obratite pozornost i na bezbjednost onih koji idu pješice ili biciklom do škole; Ako je moguće, ostavite ih na mjestu gdje ne moraju prelaziti cestu; Tokom vožnje razgovarajte sa svojom djecom o bezbjednosti na cestama te naglasite važnost vezanja sigurnosnog pojasa; Budite dobar uzor. Uvijek se vežite u automobilu i poštujte saobraćajna pravila i propise.

Ukoliko sa djecom pješačite do škole pratite sljedeće savjete:

Pomozite svojoj djeci da nauče i prakticiraju bezbjednosna pravila za pješake; Ako planirate svoje dijete pustiti da prvi put samo pješači do škole, razgovarajte o ruti kojom će ići i opasnostima na koje može naići. Posmatrajte svoje dijete kako biste mogli procijeniti može li bezbjedno prijeći cestu na putu do škole; Djeca uče gledajući odrasle. Razgovarajte o tome kako se mogu zaštititi i uvijek dajte dobar primjer kada prelazite cestu; Objasnite im da cestu prelaze uvijek na pješačkom prijelazu; Objasnite im jasno šta radite, upoznajte s osnovnim saobraćajnim znakovima kao i značenju boja na semaforu; Objasnite im pogled LIJEVO-DESNO-LIJEVO; Naučite ih da saobraćaj mogu i da osluškuju odnosno da čuju dolazak vozila; Pobrinite se da imaju ruksak jarke boje s reflektirajućom trakom ili oznakom kako bi ih vozači lakše uočili; Naučite dijete da stane sa strane ako treba nešto da izvadi iz ruksaka ili u njega ubaci; Budite dobar uzor.

SAVJETI ZA DJECU

Djeca kao i odrasli su ravnopravni učesnici u saobraćaju. Najveća opasnost im prijeti od strane vozača motornih vozila sa kojim se susreću u zajedničkom saobraćajnom prostoru.

Da bi bezbjedno prešli cestu, djeca trebaju pratiti određena pravila i to prvo pronaći bezbjedno mjesto za prelazak ceste (pješački prelaz/zebra sa semaforom ili bez semafora). Stati na dovoljnoj udaljenosti ispred pješačkog peelaza te pogledati lijevo, desno pa opet lijevo. Pored posmatranja potrebno je i da poslušaju i obrate pažnju da li vozilo dolazi ukoliko cesta nije dovoljno pregledna. Kada su se uvjerili da nema vozila ili da su se vozila zaustavila, kreni da pređeš cestu uz povećan oprez. Uvijek koristiti pješački prijelaz kada prelaziš cestu; Nikad nemojte držati slušalice u ušima ili koristiti mobilne uređaje kad se krećete trotoarom, u blizini ceste ili cestom; Nikad se ne igrajte u blizini ceste; Kada izlazite iz autobusa ili automobila, uvijek hodajte ravno do trotoara i idite do najbližeg pješačkog prijelaza ako morate prijeći cestu; Ako se vozite biciklom u školu – vozite jedan iza drugog po biciklističkoj stazi. Ako se vozite trotoarom, čuvajte se pješaka; Nemojte se zaustavljati i razgovarati sa strancima dok hodate ili se vozite u školu; Pješačite do škole s prijateljem ili u grupama; Pazite na sebe i svoje prijatelje na putu do škole ili kuće. Bezbjednost djece neka bude na prvom mjestu tokom cijele školske godine, a ne samo tokom prvog školskog dana.

RADUJEMO SE POČETKU NOVE ŠKOLSKE GODINE, TE OVIM PUTEM SVIM UČENICIMA I ŠKOLSKOM OSOBLJU ŽELIMO PUNO SREĆE! VOZAČI, VAS MOLIMO ZA STRPLJENJE I POVEĆAN OPREZ!